BİYOGRAFİSİ

7 Ekim 1964 tarihinde İstanbul’da doğan Yavuz Bingöl, esasen Karslı’dır. Babasının (Yılmaz Bingöl) mesleği öğretmen, annesi (Şahsenem Bacı) ise halk şairidir. Tahsilini babasının mesleği sebebiyle 1970’de Kars vilayetinde başlatan Yavuz Bingöl, 1972 senesinde Konya’da sürdürmüştür. Ortaokulu bitirmeden tahsilini yarım bırakan sanatçı, Devlet Konservatuvarının piyano kısmına girmiştir.

O yıllarda annesi ve babası boşandı. 1979 senesinde eğitimini bırakan Yavuz Bingöl, İzmir’e döndü. Bu dönemde ekonomik zorluklar yaşayan sanatçı, sokaklarda midye, sigara, su satışı işine girip, inşaatlarda işçi olarak çalıştı.

1984 senesinde askere giden sanatçı, 1986 yılında terhis olup, aynı yıl Türkü Sinem ile dünya evine girdi. Bu evlilikten 1991 senesinde bir evlada sahip oldu.

1987 – 1989 arasında İzmir Fuarı yıllarında sazıyla birçok ünlü isme eşlik etme fırsatı buldu. Aynı yıl arkadaşı Nihat Aydın ile birlikte yedi yıl sürecek olan Grup Umuda Ezgi’yi kurdu.

Gruptan ayrılan Yavuz Bingöl, “Sen Türkülerini Söyle” isimli ilk çalışmasını piyasaya çıkardı. Çok sevilen bu albümün arkasından, “Baharım Sensin”, “Gülen Az”, “Sitemdir” çalışmalarını sevenleriyle buluşturdu.

1999 senesindeki “Sitemdir” albümündeki “Kara Tren”, 1997 senesinde “Baharım Sensin” albümündeki “Suzan Suzi”, 2012 senesindeki “Ateş” albümündeki “Saçlarını Taramışsın” şarkıları en sevilenler arasındadır.

1998 senesinde “Cumhuriyet”, 1999 senesinde “Salkım Hanım’ın Taneleri” ve 2008 senesinde “Üç Maymun” filmlerinde rol aldı.

“Eşref Saati” isimli televizyon dizisinde Kara Eşref’i canlandırdı.

Toplumsal olaylarda babasıyla fikir ayrılıklarına düşen Yavuz Bingöl’ün babası Uğur Dündar’a “Oğlum adına Berkin’in ailesinden özür diliyorum” beyanatını vermiştir. Aynı zamanda öğretmen olan babası, Alevi olduklarının anlaşılmaması için oğlunun isminin “Yavuz”, kardeşinin adının ise “Oğuz” koyulduğunu yalanlamıştır. Bu iddiayı “Yavuz Bingöl” dile getirmiştir.

4 Ağustos 2015 tarihinde Öykü Gürman ile evlenmiştir.

2016 yılında Beykoz Aile Mahkemesinde görülen duruşmaya avukatları ile birlikte katılan Yavuz Bingöl ve Öykü Gürman yaklaşık on beş dakika süren duruşmayla tek celsede anlaşmalı olarak boşanmışlardır.

Meraklıları için;

Yavuz Bingöl ayrıldığı eşine, yüz bin maddi ve bir o kadar manevi olmak üzere toplam iki yüz bin Türk Lirası ödemeyi kabul etmiştir.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM