BİYOGRAFİSİ

1962 yılında Ardahan’ın Hanak ilçesinde doğdu. Babası Enver Büyükkaya Hanak Belediyesinde memur olarak çalışıyordu, anne Hoşnaz Büyükkaya ev hanımı. İkisi kız, beşi erkek, yedi kardeşin ortancasıdır.

Müziğe ve edebiyata tutkusu çocukluk yıllarında başladı. Öğretmen okulunda okuyan ağabeyi Atilla Büyükkaya’nın hediye ettiği kitaplarla Karacaoğlan’ı, Pir Sultan’ı, Dadaloğlu’yu, tanıdı, Tahir ile Zühre, Kerem İle Aslı hikayeleri daha sekiz yaşındayken çocuk gönlünde yer etmişti. İlkokul birinci Sınıfta sesinin güzelliği fark edildi, okul gösterilerinde yer aldıkça cesareti arttı.

Ümit Kaftancıoğlu’nun hazırladığı TRT’de yayınlanan “Dilden Dile” programında yöre aşıklarını dinledikçe gönül kuşu havalandı ve yıllarca konacağı yeri aradı. Yıllar sonra Ümit Kaftancıoğlu’nun görev yaptığı İstanbul Radyosunun kapısından sanatçı olarak içeriye girdi.

Ümit Kaftancıoğlu’nun derlediği türkülerin notalarını yazan Nida Tüfekçi, ona da kollarını açtı ve hayat yolunda iz bıraktı. Yücel Paşmakçı, Neriman Tüfekçi, Gamze Tüfekçi, Ali Ekber Çiçek, Turan Engin, Ali Demirhan, Mehmet Erenler, Tuncer İnan, Hüsamettin Subaşı gibi değerlerin mekanı olan Türk Halk Müziğinin büyük konağında, evin sevilen, çalışkan çocuğu olarak kendini buldu.

Murat Çobanoğlu, Şeref Taşlıova, İlhami Demir gibi yöresinin aşıklarını hayranlıkla takip etti, Aşık Şenlik, Müdami, Zülali, Mazlumi’ye gönlünün başmisafirleri olarak saygı besledi. Veysel’in, Ruhsati’nin, Yetik Ozan’ın şiirinden, Mahzuni’nin şiiriyle birlikte mahlas kullanmaktaki ustalığından etkilendi. Biyografik halk şiirleri yazdı, kelimeleri çok sevdi, kendine sözcüklerden bir dünya kurdu.

“Hanak Folkloru” adlı bir araştırma kitabı yayınlandı. “Turna Türküleri” ve “Notalarıyla Aşık Şenlik Havaları” basıma hazır kitap çalışmaları.

Tanışmadığı ustası Ümit Kaftancıoğlu gibi TRT’de 52 hafta yayınlanan “Duygular Dönüştü Söze” adıyla açıklamalı bir halk müziği programı hazırlayıp sundu. üç yüze yakın türkü derledi, küçük bir kısmını TRT repertuvarına verdi. Türkü formunda besteleri ve şiirleri var. Basıma hazır “Hata Sözleri” adlı özdeyişlerden oluşan kitap çalışması yaptı.

TRT Bağlama sanatçısı Adalet Büyükkaya ile evlendi, Türkü adında bir kızları, Ozan Ataol adlı bir oğulları oldu. Yaşamının tamamı müzik ve şiir ve insanla dolu. İnsan yoksa, paylaşmak yoksa, hayat çok yavan olurdu diye düşünüyor. Dostluklar kurmayı, paylaşmayı çok seviyor.

Halen TRT İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Topluluğu Koro Şefliği ve Ses Sanatçılığı görevini sürdürmektedir.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM