BİYOGRAFİSİ

20 Nisan 1958 yılında Erzincan’da doğdu. İstanbul Pertevniyal Lisesinden mezun olduktan sonra 1975 yılında İ.Ü. İktisat Fakültesine girdi. Aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Müziği Nazariyatı Bölümünde müzik eğitimine başladı. Üniversite yıllarında Süheyla Altmışdört’ün yönetimindeki Üniversite Korosu’na devam ederek repertuvarını geliştirdi.

Konservatuvar öğrenimi sırasında Süheyla Altmışdört, İsmail Hakkı Özkan, Muazzam Sepetçioğlu gibi hocaların öğrencisi oldu. 1980 yılında konservatuvardan, 1981 yılının Şubat ayında da İ.Ü İktisat Fakültesinin İşletme-İstatistik Bölümünden mezun oldu.

1981 yılında TRT Kurumunun Türk Halk Müziği dalında açtığı stajyer ses sanatçısı sınavını kazandı. Fakat aynı yıl ağustos ayında yedek subay olarak askere gidince derslere devam etmediğinden bu hakkını kaybetti. Askerlik görevini tamamladıktan sonra 1983 yılında İstanbul Belediye konservatuvarı İcra Heyetinin sınavını kazandı. Daha sonra 1983 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosunun açtığı sınavı kazanarak bu koroda göreve başladı.

1997 yılında Sarkuysan Klasik Türk Müziği Korosunu yönetmeye başlayan Şahinöz, 1999 yılından itibaren MÜZDAK tarafından düzenlenen “Türk Müziği Günleri” adlı etkinlikte, yönettiği bu koroyla konserler vermektedir. Halen, Devlet Korosunda ses sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM