BİYOGRAFİSİ

Büyük usta Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir vilayetinin Çiçekdağı kazasının Kırtıllar köyünde hayata gelmiştir. Yedi kardeşin, ikincisidir. Babası Muharrem Ertaş, anası Döne Hanım’dır. Bilinenin aksine ilk enstrümanı bağlama değil, keman olmuştur. Gençlik yıllarında babası Muharrem Ertaş’a kemanla ve daha sonra bağlamayla eşlik etmiş, birlikte düğünlerde türküler söylemişlerdir.

On dört yaşında İstanbul’a gidip çeşitli işlerde çalıştı. 1957 senesinde ilk plağını çıkarttı. “Neden garip garip ötersin bülbül” eseriyle büyük ses getirdi.

İstanbul’dan sonra Ankara’da da çalışan Neşet Ertaş, burada gazinoda tanıştığı Leyla isimli bir hanımla tanışarak evlenmiştir. Bu evlilikten üç evlat dünyaya gelmiştir.

1962 senesinde askerliğini yapıp, dönüşte yedi yıllık evliliğini bitirdi. Sigara ve alkol kullanımı yüzünden elleri felç oldu, işsiz kaldı. Geçimini sağlayamayan Ertaş, üç evladını da yanına alarak 1979’da Almanya’ya kardeşinin yanına yerleşti.

“Garip” mahlasını kullanan büyük üstat, bağlamasını her zaman tek olarak çalıp, sanatını icra etmiştir.

Süleyman Demirel tarafından teklif edilen devlet sanatçılığını reddetmiştir.

UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi olarak kabul edilmiştir.

25 Eylül 2012 tarihinde ileri derecede prostat kanseri nedeniyle, İzmir’de yetmiş dört yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş’ın adı Kırşehir’de sokak, cadde ve okullarda yaşatılmaktadır. Muharrem Ertaş’a ait bir anıt da Kırşehir’de yer almaktadır.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM