BİYOGRAFİSİ

1956 yılında Kars’ın Dikme köyünde doğdu.

Saz merakı, ağabeyinin sazıyla başladı. Sazına dokunmasına izin vermeyen ağabeyinin sazını gizli gizli çalmaya çalışıyordu. Mürsel’in kendi kendine saz öğrendiğinin farkına varan babası, kendi eliyle Mürsel’e bir saz yaptı.

Babası Kars’a saçlarını kestirmek için götürmüştü. Berberin, Aşık Kerem’in bir türküsünü yanlış mırıldandığını görünce müdahale etti. Berber, “sen söyle bakalım” deyince söyledi. Berberin aracılığıyla Aşıklar Kahvesi’ne giden Mürsel’in sesini Murat Çobanoğlu beğendi. Murat Çobanoğlu ile tanışması, Mürsel’e geleceğin kapılarını açtı.

8 yıl Murat Çobanoğlu’nun yanında kalan Mürsel Sinan, aşıklık geleneklerini mükemmel bir şekilde öğrendi.

Murat Çobanoğlu 1973 tarihinde Mürsel’i Konya’da yapılan Türkiye Aşıklar Bayramı’na götürdü.

Bu tarihten sonra Mürsel Sinan çeşitli şölenlerde sazını konuşturdu. Aynı zamanda çok güçlü bir şair olan Mürsel Sinan’ın Türkiye Aşıklar Bayramı’nda düzenlenen “Yılın Yedi Şiiri” adlı yarışmada “Savaşsız Dünya” adlı şiiri dereceye girdi. Yurdumuzda yapılan bütün Aşıklar Şölenine sazıyla, sözüyle, sesiyle katıldı. Büyük bir üne erişti. 1979 yılından itibaren İstanbul’a yerleşen Aşık Mürsel Sinan, türküler yakmakta, toplantılarda şiirler söylemektedir. Aşık Mürsel’in, çeşitli kasetleri yayınlanmıştır.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM