BİYOGRAFİSİ

1962 Ordu doğumlu olan İskender Ulus, öğrenim hayatına Gölköy Hürriyet Okulunda başladı. Ordu İmam Hatip Lisesinden mezun olan Ulus, 1981 yılında İstanbul’a taşındı. Müziğe olan tutkusu İskender Ulus’u şan eğitimi almaya yönlendirdi ve müzik üzerine yaptığı çalışmalar o zamandan itibaren kendisinin mesleki kariyerine temel oluşturmaya başladı.

1982 yılında Malatya’da askerlik yapan Ulus, bu dönemde müzikten kopmayarak kedisini geliştirmeye devam etti ve bu gelişime paralel müziğini icra etme ortamı yakaladı.

İstanbul’a tekrar döndüğünde müziği meslek olarak seçen İskender Ulus, bazı gazinolarda sahne almaya başladı. Bu sırada kendisinin programını izlemeye gelen ve çok etkilenen bir arkadaşının desteği ile Güney Plak’tan ilk albümünü piyasaya çıkarmak için hazırlıklara başladı. 1983 yılında İskender Ulus’un “Aşkın Ateşi” adını taşıyan ilk albümü piyasaya çıktı. Bu çalışma döneminde Güney Plak’tan gelen teklif ile firmada yönetici olarak çalışmaya başlayan Ulus yedi yıl süresince yöneticiliğin yanı sıra prodüktörlük de yaptı.

Ardından sırası ile 1986 yılında “Topraklar”, 1987 yılında “Sevdiğime Dokunmayın” ve 1989 yılında “Yıkıldım” adını taşıyan albümleri piyasaya çıktı. 1990 yılında kendi şirketini sektörün kalbinin attığı Unkapanı Plakçılar Çarşısında Ulus Plak adıyla kurdu.

1992’de yapımcılığa başlayan Ulus Plak, bir süre sonra Midas Müzik’i tüm repertuvarı ile birlikte değerli sanatçı Belkıs Akkale’den devir alarak yeni atılımlarını gerçekleştirme yolunda ilerlemeye başladı.

1994 yılında İskender Ulus, kardeşi Turan Ulus ile birlikte sanatçıları arasında Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Fatih Erkoç, Sinan Erkoç, İlhan Erten, Erkan Sürmen, Ahmet Karaca, Adnan Varveren, Enver Merallı ve Mehmet Seske gibi isimler bulunan Midas Müzik ile Ulus Plak’ı birleştirerek firma adını Ulus Müzik Sanayi Ltd. Şti’ne dönüştürdü.

Kısa zamanda Türkiye’nin en başarılı müzik firmaları arasında yer almayı başaran Ulus Müzik, İskender Ulus’un müzikal ve ticari bakış açısı ile sürekli yenilik arayan, yaptığı işlerde kaliteyi gözeten gerek sanatsal gerekse teknolojik alanda son derece çağdaş bir anlayışı gözeten bir yapıya sahip. Bu yapısıyla geleceğe güvenle bakıyor.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM