BİYOGRAFİSİ

Hüseyin Turan 5 Mart 1967 tarihinde Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Beykonak köyünde dünyaya gelmiştir.

Geniş bir aileye sahip olan Turan, sekiz kardeşten beşincisi olarak doğmuştur.

İlkokul eğitimine Beykonak köyünde başlayan Hüseyin Turan, ilkokul ikinci sınıfta ailesi ile birlikte İzmir’e göç etmiştir.

Ailesinde eli ekmek tutabilecek herkes bir işle meşgul olmuş iken Hüseyin Turan da okul eğitiminin yanında harçlığını çıkarmak için ayakkabı atölyesinde çalışmaya başlamıştır. Müzik ile o yaşlarda da ilgisi olan Turan, bir akrabasının evinde gördüğü bozuk bir bağlamayı tamir ettirerek, kendi kendine bağlama çalmaya başlamış ancak asıl bağlama eğitimini lise yıllarında almıştır. Ege Üniversitesi Halk Oyunları ekibine katılmış, yine aynı ekiple katıldığı üniversitelerarası halk oyunları yarışmasında üç kez Türkiye birinciliği kazanmıştır. Polonya ve Zakopare’de düzenlenen müsabakalarda da dünya birinciliği kazanmıştır.

İlk üniversite eğitimine 1985 senesinde, 9 Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Muhasebe Bölümünde başlayan Turan, İzmir’de konservatuvar olduğunu fark ederek üniversite üçüncü sınıfta iken Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarını kazanmıştır. Kekeme olmasından dolayı okula kabul edilebileceğine hiç ihtimal vermemesine karşın türkü söylediği anda hocaları tarafından yeteneği fark edilmiş ve konservatuvarlı olmuştur.

Konservatuvara başlamadan önce kurduğu grupla düğünlerde türküler söyleyen Turan, üniversitede “Grup Laçin” isimli başka bir grup daha kurmuştur. 1995 senesinde Grup Laçin ile “Türküden Sevgiye”, 1996 senesinde “Doğaçlama Yürek” albümlerini çıkarmıştır. Albümlerde solistliğin yanı sıra bağlama ve tar çalarak da görev almıştır.

1996 senesinde müzik kariyerine tek başına devam etme kararı alarak Grup Laçin’den ayrılmış ve İstanbul’a yerleşmiştir.

Müzik hayatına İstanbul’da on yıl boyunca, aynı barda türkü söyleyerek devam ederken pek çok albümü de sevenlerine sunmuştur.

1997 senesinde “Hüseyin Turan”, 2000 senesinde “Aklıma Düştü Gözlerin”, 2002 senesinde “Turna Sesi”, 2004 senesinde “Hoşgeldin”, 2005 senesinde “Kilit”, 2007 senesinde “Adı Karanfil”, 2010 senesinde “Leyla Nefesi”, 2012 senesinde “Dolu”, 2014 senesinde “Süveyda”, 2016 senesinde kariyerinin yirminci yılına özel, “Ki”, ve 2017 senesinde deyişlerin ağırlı olduğu “Ya Ali / Ehl-i Deyişler” albümlerini piyasaya sürmüştür.

Hüseyin Turan albümlerinin yanında 2010 senesinde TRT Müzik kanalında “Karanfil” isimli programı,

2013 senesinde TRT Türk kanalında Emel Taşçıoğlu ile birlikte izleyici isteklerinin çalınıp söylendiği “Dilek Ağacı” programını hazırlayıp sunmuştur.

Aynı zamanda 2014 senesinde “İtirazım Var” isimli sinema filminde de hem rol almış hem de “Eşrefoğlu Al Haberi” ve “Ah Baba Bana” isimli türkülerini söylemiştir.

Televizyon programlarının yanısıra Gönül Radyo’da, “Hüseyin Turan ve Gönülden” isimli radyo programını Çetin Eker ile birlikte sunmuştur.

Hüseyin Turan, Döne Turan ile evlidir. Bu evlilikten Leyla İzmir isimli bir kız evlat sahibidir.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM