BİYOGRAFİSİ

1956 yılı Adıyaman doğumlu olup halen Maliyede şef olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocukludur. 1974 yılında Adıyaman lisesinden mezun oldu. Adıyaman’da kurulan ilk orkestra batı sazları eşliğinde Anadolu folk müziği icrasına müzisyen (gitar, shentisainer) solist olarak başladı. Yerel olarak altı albüm yaptı. İlk yerel albüm yapan sanatçılarımızdan halen memurluğunun yanı sıra müziği aktif olarak devam etmektedir. “Buralısın Sevemem & Burası Adıyaman” isimli eseri de ilk olarak sanatçı seslendirmiş ve batı sazları eşliğinde okumuştur.

Orkestra arkadaşları (1973 – 1974) saksafon: Aziz Çelik, gitar: Metin Yayla, bateri: Haşim Urfalı, ritm: Selim Koç, gitar: Halit Yücel, org: Hüseyin Delibalta, bas gitar: Onur Sarıgül, davul: meşhur Davulcu Abdo’dan oluşmaktaydı.

Uzun yıllar Adıyaman gecelerinde özel davet ve toplantılarda müzik icra ettiler. Yerel türkülerin derlenmesi ve beste çalışmaları da bu dönemde başlamış ve çok iyi bir gelişme kaydedilmiştir. Sanatçının mizahi kişiliği ise ayrı bir özellik taşımaktadır.

Adıyaman’a gelen meşhur sanatçılara uzun yıllar eşlik etmiş olan Hüseyin Delibalta, özel işletmelerdeki sahne çalışmalarına müzisyen ve solist olarak devem etmektedir.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM