BİYOGRAFİSİ

Hasan Kaplani, 2 Nisan 1958 tarihinde Yozgat vilayetinin, Sorgun ilçesine bağlı Tulum köyünde hayata gözlerini açmıştır. Esasen ismi Hasan Kaplan’dır. “Kaplani” mahlasını kullanmaktadır. Liseye kadar Yozgat’ta okuyan sanatçı, lise yıllarını Samsun ve Ankara şehirlerinde geçirmiştir.

Lise bitince Ankara Meslek Yüksekokuluna gitti. Devam edemeden bıraktı. Bir süre bir atölyede çalıştıktan sonra tekrar talebeliğe döndü ve tahsilini tamamladı.

Talebelik yıllarında şiirler yazdı, besteler oluşturdu. Bir hocası olmadı. Saz çalmayı, türkü seslendirmeyi, toplumsal meseleleri eserlerinde anlatmayı sevdiği için şiirler oluşturdu, türküler söyledi.

Hasan Kaplani hem türkülerini seslendirdi, hem de pek çok sanatçı tarafından okunan, çok sayıda besteyi dinleyicilerine hediye etti.

“Yürüyorum Dikenlerin Üstünde”, “Ekilir Bir Gün”, “Senin Gibi Sahte Dosta İnanmam”, “Alıp Yare Götürmüyor Yol Beni”, “Kerbela Destanı”, “Denizin Yarası”, “İleriye Yürüyün Ayaklarım”, “Sevdiğim Senden Ötürü”, “Genç Kuşaklara” gibi eserler Hasan Kaplani’ye aittir.

“Yürüyorum Dikenlerin Üstünde” isimli bir kitabı ve aynı isimli bir de kaseti mevcuttur.

Hasan Kaplani, evli ve üç evlat sahibidir. Bolu’da yaşamaya devam etmektedir. Allah uzun ömürler versin.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM