BİYOGRAFİSİ

Gökhan Temur, 1968 senesinde Ankara ilinde dünyaya geldi. Tahsilini Ankara’da tamamladı. Kökeni Ardahan’a dayanan Temur, müziğe çocukluk yaşlarından itibaren ilgi duymaya başladı. Babası ilk bağlama derslerini verdi.

10 yaşında TRT Çocuk Korosuna katıldı. Ortaokuldan sonra Gazi Üniversitesi Müzik Bölümünde tahsilini sürdürdü. Keman eğitimini Lütfiye İçen’den, piyano eğitimini ise Rıdvan Süer’den aldı. Bağlama icrası konusunda da çalışmalarına devam etti.

Bu dönemde TRT Gençlik Korosu imtihanında başarılı oldu. Solfej, repertuvar ve halk müziği dersleri alıp, bilgisini geliştirdi.

1990 senesinde Kültür Bakanlığının düzenlediği bir sınavda başarılı olarak Urfa ilinde ses sanatçısı olarak göreve başladı.

Yurt içinde koro elemanı ve solist olarak pek çok konserlere iştirak sağladı. Kültür Bakanlığı ve farklı kurumlarda halk müziği topluluklarının yaratılmasına destek verdi, yönetmenliklerde bulundu.

Ekseriyetle Ardahan ve yöresinden olmak üzere pek çok derleme yaptı ve bunları arşivlere kazandırdı. Besteleri birçok sanatçı tarafından yorumlandı.

Gökhan Temur, İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosunda ses sanatçısı olarak yaşamını sürdürmektedir.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM