BİYOGRAFİSİ

Baba tarafından Eskişehirli olan Cem Cansız İzmir, Karşıyaka’da 1978 senesinde görme engelli olarak dünyaya geldi. Beş yaşına kadar bu rahatsızlığını algılayamadı. Babasının saz çalıyor olması onu çocukluk çağlarında müzikle tanıştırdı.

İlkokulu Bornova Körler Okulu (şimdiki adı Aşık Veysel İlköğretim Okulu), liseyi ise Karabağlar Cumhuriyet Lisesinde okudu. 1993 senesinde bir gazetenin gerçekleştirdiği ses müsabakasında bölge birinciliği elde etti. Bu birincilikten sonra kendi sözlerini yazıp, besteler yapmaya başladı. Farklı mekanlarda canlı müzik performansları sundu.

Sonraki yıllarda İTÜ Konservatuarında iki yıl eğitim gören Cem Cansız, imkansızlıklar sebebiyle eğitimini tamamlayamadı.

Tekrar İzmir’e dönen Cem Cansız, 1998 senesinde TRT’nin gerçekleştirdiği ses yarışmasında ülke birincisi olmanın verdiği avantajla televizyon ve radyo programlarında yer almaya başladı. Bu zaman diliminde yetmişten fazla albüm çalışmasında yer aldı.

2002 senesinde, Prof. Dr. Sait Eğrilmez ile tanıştı. Eğrilmez, Cem’e kornea naklini gerçekleştirdikten sonra ikili birlikte “Kornea İkilisi” isimli bir grup kurarak, organ bağışına dikkat çekmek amacıyla konserler verdi. 2013 senesinde gruba yeni isimler katıldı ve ismi “Korneanın Sesi” olarak değişti.

2008 senesinde İlhan Yolcu’yla beraber kendi stüdyolarını kurdular. Bu yıllarda Cem iki stand-up gösterisi düzenledi.

2009 senesinde başlattığı albüm çalışmaları, 2013 yılında “Aşkın Söylettikleri” adıyla, Esen Müzik’ten dinleyicilerle buluştu.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM