BİYOGRAFİSİ

THM sanatçılarının başvuru kaynağı, söz ve beste ustası olan Mahzuni Şerif, birçok dinleyicisi açısından zamanımızın çağdaş Karacaoğlan’ı idi. “Dom dom kurşunu”, “Yuh yuh”, “Fadimem”, “Gül yüzlüm”, “Ciğerparem” ve “Ekmek kölesi” gibi şarkılarıyla bilinen Mahzuni’nin türkülerini İbrahim Tatlıses’ten Mahzun Kırmızıgül’e kadar birçok şarkıcıyla, bazı pop müzik sanatçıları da seslendirdi. Halk şiirine gönül veren ve konuşma dilini şiirleştiren Mahzuni’nin dört yüze yakın plağı, elli civarı kaseti ve yayınlanmış dokuz adet kitabı bulunmaktadır.

Mahzuni Şerif, 1939’da Maraş’ın Afşin kazasına bağlı önceki adı Berçenek olan Tarlacık köyünde dünyaya geldi. 1955 senesinde daha sonra Ankara’ya taşınan Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu. 1960 yılında eşi Suna’yı kaçırdı ve altı ay köyünde kaldı. Bu sırada okulu bu defa Balıkesir iline nakledildi. Okul komutanının çabasıyla tekrar okuluna dönen Mahzuni, altı ay devamsızlık yaptığına ilişkin bir ihbar üzerine okuldan atılınca tekrar köyüne dönmek zorunda kaldı. 1967 senesinde ilk plağıyla müzik piyasasına giriş yaptı.

Bir zaman Gaziantep şehrinde ikamet ettikten sonra Ankara’ya taşındı. 1989 ila 1991 yılları arasında Halk Ozanları Derneği Genel Başkanlığını yürüten Mahzuni, Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığı, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ozan-Der Onur Kurulu Başkanlığında da görev yaptı. Evli ve sekiz evlat babası olan Mahzuni uzun zaman hayatını Almanya’da sürdürdü.

17.05.2002 tarihinde Almanya’nın Köln şehrinde yaşamını yitirdi.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM