BİYOGRAFİSİ

1946 yılında Ordu’da doğdu. İlk, Orta ve Liseyi Ordu’da bitirdi. Daha sonra Ankara’da İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun oldu. Lise yıllarında başladığı müzik çalışmalarına Ankara’da devam etti.

Özcan Tamer yönetimindeki Halkevleri Genel Merkezi Halk Müziği Korosunun çalışmalarına katıldı. Aynı koroda Şakir Öner Gürhan, Serbülent Yasun’la birlikte korist ve solist olarak çeşitli icralarda bulundu.

1966 yılında Türkiye genelinde açılan TRT Kurumu sınavını kazandı. Üç yıllık stajyerlik döneminden sonra radyoda türkü okumaya başladı.

Askerlik görevini Kars, Sarıkamış’ta yaparken o yöre türküleri ile de ilgilendi ve daha sonra bunları radyoda okudu. Tenor ses özelliğine sahip olan Ali Rıza Gündoğdu kendisine has bir okuyuş biçimine sahip. Başta Ordu olmak üzere civar illerin türkülerinin yanı sıra İç Anadolu, Doğu ve Güney Doğu türkülerini de başarı ile icra etmektedir.

Çeşitli plak ve albüm çalışmalarının yanı sıra film çalışmaları da olmuştur. Radyo ve TV programları yapmıştır. Derlediği ya da sesinden hafızalara taşınan türkülerinden birkaçı şunlardır: “Ordu’nun Dereleri”, “Püsküllüdür Püsküllü”, “Geçti Gitti Vatanına Yurduna”, “Zühtü”, “Vardım Hint Eline Kumaş Getirdim”, “Peştamali Yamali”, “Bir Gurşun Atacağım Durnamın Ganadına”, “Geceler Ay Geceler”.

Sanatçı halen İstanbul Radyosunda görevine devam etmektedir.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM