BİYOGRAFİSİ

1921 yılında Erzincan’da doğdu. Babası İbrahim Çavuş, annesi Zinnet Hanım’dır. Ortaokulu bitiremeden 1939 depremi oldu. 1940 yılında askere gitti. 1947 yılında devlet memuriyetine girdi. 1974 yılında emekli oldu.

Müzik hayatına iyi bir okuyucu olan babası İbrahim Çavuş’u dinleyerek başladı. Kendisinden beş on yaş büyük olan ve akranı sayılan Hafız Şerif ve Sılbıslı Salih’le tanıştı. Onların musiki sohbetlerine katıldı.

Diğer taraftan askerlik arkadaşı olan Diyarbakırlı Celal Güzelses’den etkilendi. Zaralı Halil, Kiyli Esat, bakırcı Naim Efendi, Horanlı Naiboğlu Mehmet Efendi gibi sanatçılarla zaman zaman birlikte olmuş, onlardan yararlanmıştır. Diğer taraftan Urfalı Hamza, Mukim Tahir, Malatyalı Fahri, Nizipli Deli Mehmet ve Hafız Burhan gibi dönemin ünlü sanatçılarının plaklarını bolca dinleyerek müzikteki birikimini geliştirmiştir.

1951 yılında kurulan Erzincan Musiki Derneğinde hizmet vermiştir. Bu çalışmalar sırasında Erzurum ve Ankara Radyolarında çeşitli programlara katıldı, bant doldurdu. Bir taraftan da dağarcığındaki türküleri ve bilgileri başta oğlu Tuncer Bayram olmak üzere genç sanatçı adaylarına ve araştırmacılara aktardı.

Beş çocuk ve altı torun sahibi olan Bayram, ilerlemiş yaşına rağmen sesinin güzelliğini kaybetmemiş, halen özel günlerde, musiki sohbetlerinde eski kültürümüzü yaşatmakta ve halk müziğine olan katkılarına devam etmektedir.

SANATÇININ RESMİ

REKLAM